Archívum: ‘egytálételek’ Category
Halászlé
A karácsonyi menü elmaradhatatlan fogása
Hozzávalók:
- kb. 1,5 kg hal, vegyesen ponty, busa, apró halak + 5 szelet szép patkó
- 5 nagy fej hagyma
- só
- bors
- fűszerpaprika
- 1 db friss zöldpaprika
- ízlés szerint 2-3 db halászlékocka
Így készül:
A patkó szeletek kivételével az összes halat megtisztítjuk és egy nagyobb fazékba rétegezzük a karikákra vágott hagymával. Sózzuk, borsozzuk, megszórjuk fűszerpaprikával és annyi hideg vízzel öntjük fel, amennyi épp ellepi. Lassú tűzön főzzük addig, míg a halhús teljesen szétesik, ez kb 1 – másfél óra. Ezután jön a passzírozás, amihez én a klasszikus, tekerős eszközt használom. Előtte szétterítem egy tálcán a halhúst és szépen kiszedegetem belőle a nagyobb szálkákat, csontokat, majd az egészet áttekerem a legapróbb lyukú passzírozón, majd mehet vissza a fazékba. Ebben az állapotában szoktam eltenni ha előre készítem, ekkor szoktam porciózva fagyasztani is, ha véletlenül sok halhoz jutok, amit fel kell használnom.
Tálalás előtt a félkész halászlét újra felforralom az egész zöldpaprikával együtt, ha szükséges dobok bele 2-3 halászlékockát és belefőzöm a korábban félretett patkó szeleteket is. De itt már óvatosan, ezeknek nem kell sok idő, max. néhány perc. Gyufatésztával tálalom. Jó étvágyat kívánok!
Tejszínes -fűszeres farfalle
Egyszerű, gyors vacsi.
Vígjátékba illő jelenet zajlott a konyhában: apa nézegeti a tepsi sarkában pihenő maroknyi vacsorát… ennyi??? Mire Veronika próbálja menteni a menthetetlent: próbáltunk hagyni, de hát… olyan finom volt 🙂 🙂 Hát igen, a helyzet úgy alakult, hogy a kedvesnek már alig-alig jutott belőle… így jár aki későn ér haza 🙂
Mi kell hozzá?
- 3 fej hagyma
- fél kg bacon, apróra vágva
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 db babérlevél
- bazsalikom
- kicsi oregáno
- fél liter tejszín
- 1 csomag farfalle tészta
- sajt a tetejére
Így készül:
Az apró kockákra vágott bacont egy serpenyőben zsírjára pirítjuk, közben mellédobjuk a szintén apró kockákra vágott hagymát. Ízesítjük bazsalikommal, kevés oregánoval, babérlevéllel és ráreszeljük a fokhagymát. Végül a tejszínt is hozzáöntjük, 2-3 percig így rotyogtatjuk, míg kissé besűrűsödik. Közben bő vízben kifőzzük a tésztát, és miután leszűrtük, összekeverjük a tejszínes baconnel. Egy tepsibe simítjuk , reszelt sajttal megszórjuk és kb. 10 perc alatt 180 C fokon a sütőben készre pirítjuk. Jó étvágyat kívánok!
Joghurtos zöldségek
A joghurtos padlizsán mellett a másik kedvencem a “töröknél”. Sajnos most brokkolit nem kaptam, így az most kimaradt belőle, de így sem okozott csalódást. Ez gyakorlatilag egy alaprecept, egy csomó minden más is mehet bele: spárga, zöldborsó, zöldbab, olívabogyó, fekete olajbogyó – na azt se kaptam, pedig imádom a tetejét megszórni vele. Szóval az élvezet fokozható, csak a fantáziánkon múlik.
Mi kell hozzá:
- 1 kis fej karfiol
- 1 fej brokkoli
- 3 db sárgarépa
- 1 db kaliforniai paprika
- 2 fej lilahagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 2 nagy pohár natur joghurt
- só
- bazsalikom
- olívaolaj
Így készül:
Kevés olívaolajon megpároljuk a felkarikázott sárgarépát, a párolás vége felé rádobjuk a nagyobb cikkekre vágott lila hagymát és a felszeletelt paprikát. Párolás közben sózzuk, bazsalikommal ízesítjük. A zöldségeket nem szabad teljesen puhára párolni, fontos hogy egy kissé roppanós maradjon minden. Szűrőkanállal kiszedjük a zöldségeket, majd a fazékba rakjuk a rózsáira szedett brokkolit, kevés vizet aláöntve ezt is megpároljuk, majd kiszedjük, végül ugyanígy teszünk a karfiollal is. A karfiol az egyetlen amit teljesen puhára szoktam főzni, erre egy kicsit több víz kerül.
A joghurtba belereszeljük a fokhagymát, ezt is fűszerezzük kevés bazsalikommal és sóval, megforgatjuk benne a zöldségeket, és kevés olívaolajjal meglocsolva tálaljuk.
Jó étvágyat kívánok!
Hagymás bab – kolesz verzió
Korábban a filmes kaják közé már tettem fel hagymás babot, most nézzük az egyszerűbb, úgymond kolesz-verziót
Mi kell hozzá?
- fél dl olaj
- 4 nagy fej hagyma
- 2 doboz konzerv vörösbab
- 30 dkg füstölt, főtt tarja
- 1 evőkanálnyi fűszerpaprika
Így készül:
A hagymákat félkarikákra vágjuk és az olajon, fedő alatt üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a kockákra vágott tarját és a babot, kevés vizet aláöntve összeforraljuk, végül elkeverünk benne 1 evőkanálnyi fűszerpaprikát. Sózni nem is kell, vagy csak nagyon óvatosan, mert a tarja is és a konzerv bab is sós.
Jó étvágyat kívánok!
Karácsonyi káposzta avagy színre lép a Váry-fazék :)
Néhány héttel karácsony előtt a párom meglepett ezzel a 7 literes kerámia fazékkal. Lévén hogy az úriember az autentikus ízek nagy kedvelője megkért, hogy – bár még nincs kész a kemencénk – a karácsonyi káposztát már ebben készítsem el. Boldogan tettem eleget ennek a kérésnek, és megállapíthatom: Váry Gábor keramikus ismét tökéleteset alkotott!
Az edény működik! Sőt remekül szuperál! És a sütőmbe pont befér, még a rácsot is alá tudtam tenni! És az étel íze….mennyei!
Az én karácsonyi káposztám valójában egy jófajta gombócos káposzta, fehérborral, füstölthússal, jó magyarosan. De nézzük sorjában:
Hozzávalók:
- 2 kg vecsési savanyú káposzta
- 2 evőkanálnyi sertészsír
- 2 kg darált sertéshús
- 60 dkg füstölt húsos szalonna (Kolozsvári szalonnát használtam)
- 2 maréknyi rizs (legjobb a kerekszemű)
- só
- bors
- 4 gerezd fokhagyma
- fűszerpaprika
- 2 db tojás
- 4-5 db babérlevél
- kb. 5 dl száraz fehérbor
- 3 fej hagyma
Először a gombóc alapanyagát készítjük el, ehhez a rizst egy tálban leforrázzuk és kb. 10 percig állni hagyjuk, majd összekeverjük a darált hússal, fűszerezzük sóval, borssal, fűszerpaprikával, ráreszeljük a fokhagymát. Én ekkor szoktam hozzá adni 2-3 evőkanálnyi forró vizet, hogy a gombócok belseje véletlenül se maradjon kemény. Ráütjük a tojásokat és az egészet alaposan összedolgozzuk.
A kerámiafazék aljába tettem egy diónyi sertészsírt, került rá egy réteg káposzta és egy babérlevél (én a káposztát nem szoktam átmosni, savanyúan hagyom) jöhetnek a káposztára a gombócok egy rétegben, majd ismét káposzta+babérlevél. Ekkor következik a vastag szeletekre vágott húsos szalonna, majd ismét káposzta. Nekem még egy réteg gombóc belefért, tulajdonképpen akármeddig rétegezhetjük, lényeg, hogy legfelülre káposzta kerüljön.
Na most nagyon kell figyelni! Külön egy kis lábasban kevés zsíron megpárolunk 3 nagy fej apróra vágott hagymát, majd jól megszórjuk fűszerpaprikával és felöntjük 2-3 dl vízzel. Ezt a hagymás-paprikás cuccot ráöntjük a káposzta tetejére, de még mindig nem végeztünk, mert a pulton előkészítve szerényen figyel egy palack jófajta fehérbor. Öntsük hát fel a káposztánkat a fehérborral, akár mind is rámehet, de nekem maradt az üvegben kb. 2 dl ezzel koccintottunk a biztos siker tudatában Váry Gábor egészségére.
A rácsot a sütő aljára téve pont elfért a fazekam. Hideg sütőbe tettem, 230 C fokra állítva és leghamarabb 1 óra múlva néztem rá. Ekkor egy kis forró vízzel fel is öntöttem és kb. még egy óráig a sütőben hagytam, ugyanezen a hőfokon. Amire fontos figyelnünk: SOHA ne tegyük a forró kerámia edényünket hideg kőre, fémre, vagy vizes konyharuhára – még a tetejét sem!
A végeredmény: életem eddigi legjobb káposztája!
Köszönöm Váry Gábor!
Gyömbéres csirke zöldségágyon
Nagyon könnyű, gyors ebéd, amelynél a köret elkészítésével sem kell külön bíbelődnünk.
Mi kell hozzá?
- 1 db grillcsirke
- 1 nagyobb cukkini
- 2 nagy fej hagyma
- 2 db sárgarépa
- 1 nagy vastag húsú paprika
- só
- őrölt szerecsendió
- őrölt gyömbér
A csirkét megtisztítjuk és kívül-belül alaposan besózzuk, gyömbérrel, szerecsendióval fűszerezzük, majd félre tesszük. A zöldségeket megtisztítjuk és karikákra vágjuk, majd egy kivajazott tepsiben rétegesen elterítjük. Megsózzuk, majd gazdagon fűszerezzük őrölt gyömbérrel és szerecsendióval. Ráfektetjük a befűszerezett csirkét és alufóliával letakarva puhára pároljuk, majd a fóliát levéve aranysárgára sütjük.
Jó étvágyat kívánok ehhez a különleges ízvilágú, finom fogáshoz!
Tökfőzelék, betyár-raguval :)
Tekintettel a kánikulára, ma olyan ebédet készítettem, ami rendkívül rövid idő alatt elkészíthető. A tökfőzelékhez nem kell sok mese: legyalult cukkinit megsózva, kevés olajon, jó sok kapor kíséretében megpárolunk, ha nem enged elég levet, akkor kis vizet vagy tejet önthetünk alá. Amíg párolódik, addig elkészítjük a rántást: kis olajon lisztet pirítunk, hideg vízzel felöntjük, mehet a tökhöz. Ha nem elég sűrű, akkor kis tejjel, liszttel habarást is készítünk, ez is mehet bele. Összefőzzük, végül evőkanálnyi ecettel savanyítjuk. Én a rántásba egy kis fűszerpaprikát is szoktam tenni. Valahogy rááll a kezem 🙂 Otthonról hozott tulajdonság – szeretem a magyaros ízeket 🙂
Na de a betyár-ragu! Az igen! A tökfőzelék szerintem egyébként is pörkölttel a legfinomabb, de ha ezt a pörköltet darált sertéshúsból készítjük, akkor töredék idő alatt végezhetünk a főzéssel. Ami ugye a 40 fokos kánikulában nem mindegy! 🙂
Tehát: sertészsíron rengeteg apróra vágott hagymát pirítunk (3 nagy fej), majd mehet bele egy paprika apró kockákra vágva, majd egy paradicsom, szintén felkockázva. Rádobjuk a darált sertéshúst (70 dkg) és kifehéredésig pirítjuk. Jöhet rá a fűszerpaprika, majd hogy ne szomjazzon, rögtön egy pohárka vörösbor. Jól elkeverjük, majd fűszerezzük: kerül bele egy babérlevél, só, bors, őrölt kömény és egy gerezd fokhagyma reszelve. Végül – Alexander Rose kedvéért – egy erős zöldpaprika egészben 🙂 Letakarjuk és 15 percig főzzük lassú tűzön. Ez alatt a 15 perc alatt szoktam a tökfőzeléket elkészíteni.
Próbáljátok ki Ti is! Jó étvágyat kívánok!
Bableves, füstölt hússal
Bablityó. Szeretjük. Ehhez túl nagy sztorit nem tudok írni 🙂 Talán csak annyit, hogy a bab – mint a többi hüvelyes – az egyik legfontosabb szelén-forrásunk. A szelén sejtszinten erősíti a szervezetet: antioxidáns hatása révén erősíti az immunrendszert és gátolja a ráksejtek kialakulását, illetve az egészséges sejtek számára védekező eszközt jelent. Tehát tessék sok egészséges hüvelyest fogyasztani! 🙂
Bablityó hozzávalói:
- kb. 50 dkg füstölt tarja
- 50 dkg fejtett bab
- 3 db babérlevél
- 3 gerezd fokhagyma
- 1 kisebb fej hagyma
- 3 db sárgarépa
- 2 db fehérrépa
- 2 db burgonya
- 1 kisebb gumó zeller
- 1 db zellerszár
- zöldpetrezselyem
- pár levélke lestyán
- 1 evőkanálnyi sertészsír
- 1 evőkanálnyi liszt (fehér tönkölyliszt)
- 1 kiskanálnyi fűszerpaprika
A füstölt húst alaposan megmossuk és egészben, annyi vízben amennyi ellepi feltesszük főni. Szép lassan puhára főzzük, majd kivesszük a vízből. Helyére tesszük a babot, a babérlevelet és 2 gerezd fokhagymát, és lassan ezt is félpuhára főzzük. Ezután hozzáadjuk a felkarikázott sárgarépát, fehérrépát, felkockázott zellert, krumplit, a szárzellert, lestyánt, zöldpetrezselymet és ezekkel is tovább főzzük. Ha már minden zöldség megpuhult a levesünkben, készítünk egy rántást: kevés zsíron a lisztet egy gerezd apróra vágott fokhagymával és a felkockázott hagymával világosra pirítjuk, majd tűzről levéve hozzákeverjük a fűszerpaprikát. Kevés hideg vízzel felöntjük és a bablityóhoz keverjük. Még egyszer felforraljuk és kész. Tálalás előtt a felkockázott tarját is visszatesszük a levesbe, a babérleveleket pedig igyekszünk kihalászni belőle. Ha van kedvünk, tovább gazdagíthatjuk csipetkével, de higgyétek el, így is elég tartalmas.
Jó étvágyat kívánok!
Pirított máj, főtt krumplival
Tekintettel a bőséges paprika és paradicsomtermésre, ma lecsósan készítettem el a pirított májat.
Mi kell hozzá?
- 1 kg csirkemáj
- 3 nagy fej hagyma
- 3 db paprika
- 3 db paradicsom
- só
- bors
- fűszerpaprika
Egy serpenyőben kevés sertészsíron az apróra vágott hagymát megpároljuk, majd rádobjuk a paprikát. Kicsit együtt pirítjuk, majd jöhet a négybe vágott máj és a paradicsom. Lefedve pár perc alatt készre pirítjuk. Utoljára sózzuk, borsozzuk és megszórjuk kevés fűszerpaprikával, de már nem főzzük tovább, hanem lefedve hagyjuk állni néhány percig tálalás előtt.
Főtt krumplival, kovászos uborkával remek ebéd vagy vacsora. Jól csúszik rá a fehérbor! 🙂
Egészségetekre!
Gombapaprikás galuskával
Ebből az ételből mindig extra adagot kell készítenem, ugyanis rendkívül kelendő nálunk 🙂
Mi kell hozzá?
- 1 kg csiperke gomba
- 1 evőkanál sertészsír
- 3 nagy fej hagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 4-5 nagy evőkanál tejföl
- 2-3 levélke lestyán
- 2 evőkanál fűszerpaprika
- só
- bors
A zsíron az apróra vágott hagymát megpároljuk majd hozzákeverjük a fűszerpaprikát, kevés vizet öntünk alá majd mehet rá a tisztított, felszeletelt gomba. Kissé megsózzuk, megborsozzuk, majd lefedjük és megvárjuk míg levet ereszt. Rádobjuk a lestyánt, ráreszeljük a fokhagymát, végül a tejföllel besűrítjük. Tönkölylisztből készült galuskával tálaljuk.
Jó étvágyat kívánok!