Archívum: ‘zöldséges ételek’ Category
Zöldséges csirke rizzsel
Könnyű kis kínai. És legalább tudjuk, hogy miből van.
Hozzávalók:
- 3 fej hagyma
- 2 db csirkemell filé
- kevés olívaolaj
- kevés szójaszósz
- 1 csomag wok fűszerkeverék
- mirelit vegyes zöldségek, vagy friss sárgarépa, brokkoli, zöldbab, zöldborsó
- 1 evőkanálnyi méz
- 2 evőkanálnyi étkezési keményítő
A hagymákat félkarikákra vágjuk és a wokban kevés olajon megpirítjuk. A csirkemellfiléket vékony csíkokra vágjuk és a hagymához keverjük, kifehéredésig pirítjuk, majd ízesítjük wok fűszerrel és szójaszósszal. Hozzáadjuk a felaprított friss, vagy a fagyasztott zöldséget, majd fedő alatt az egészet puhára pároljuk. 2 evőkanálnyi étkezési keményítőt elkeverünk fél dl vízben, ezzel sűrítjük az ételt. Végül rácsorgatunk 1 evőkanálnyi mézet ezzel az egészet óvatosan átforgatjuk.
Párolt rizzsel tálaljuk.
Jó étvágyat kívánok!
Mézes-mázas sertéssült, friss salátával tálalva
Nagyon egyszerű, gyors vacsi, nem mellesleg nagyon finom is 🙂
Hozzávalók:
- személyenként 1 szelt csontos sertéskaraj
- fél dl olaj
- 3 evőkanálnyi méz
- 1 kiskanálnyi darált erős paprika (Erős Pista)
- 1 evőkanálnyi mustár
- 1 evőkanálnyi kakukkfű
- 2 gerezd fokhagyma
- só
- bors
- a salátához: tépősaláta, kígyóuborka, sárgarépa, zsenge karalábé, újhagyma, fekete olajbogyó, joghurt
Az olajat, a mézet, az erős paprikát és a mustárt alaposan összekeverjük, majd belereszeljük a fokhagymát, végül hozzáadjuk a kakukkfüvet is. A hússzeleteket sózzuk, borsozzuk, majd a mustáros, mézes pácba forgatjuk. Sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük, a maradék páclét is ráöntjük. Alufóliával lefedve kb. 60 percig sütjük 250 C fokon, majd a fólia levétele után további 10 percig, hogy szép színe legyen.
A salátához a zöldségeket megtisztítjuk, felaprítjuk és összekeverjük. Tetszés szerinti salátaöntettel tálaljuk.
Jó étvágyat kívánok!
Joghurtos zöldségek
A joghurtos padlizsán mellett a másik kedvencem a “töröknél”. Sajnos most brokkolit nem kaptam, így az most kimaradt belőle, de így sem okozott csalódást. Ez gyakorlatilag egy alaprecept, egy csomó minden más is mehet bele: spárga, zöldborsó, zöldbab, olívabogyó, fekete olajbogyó – na azt se kaptam, pedig imádom a tetejét megszórni vele. Szóval az élvezet fokozható, csak a fantáziánkon múlik.
Mi kell hozzá:
- 1 kis fej karfiol
- 1 fej brokkoli
- 3 db sárgarépa
- 1 db kaliforniai paprika
- 2 fej lilahagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 2 nagy pohár natur joghurt
- só
- bazsalikom
- olívaolaj
Így készül:
Kevés olívaolajon megpároljuk a felkarikázott sárgarépát, a párolás vége felé rádobjuk a nagyobb cikkekre vágott lila hagymát és a felszeletelt paprikát. Párolás közben sózzuk, bazsalikommal ízesítjük. A zöldségeket nem szabad teljesen puhára párolni, fontos hogy egy kissé roppanós maradjon minden. Szűrőkanállal kiszedjük a zöldségeket, majd a fazékba rakjuk a rózsáira szedett brokkolit, kevés vizet aláöntve ezt is megpároljuk, majd kiszedjük, végül ugyanígy teszünk a karfiollal is. A karfiol az egyetlen amit teljesen puhára szoktam főzni, erre egy kicsit több víz kerül.
A joghurtba belereszeljük a fokhagymát, ezt is fűszerezzük kevés bazsalikommal és sóval, megforgatjuk benne a zöldségeket, és kevés olívaolajjal meglocsolva tálaljuk.
Jó étvágyat kívánok!
Joghurtos padlizsán
A török étteremben ez a kedvenc köretem. Szerencsére otthon is könnyen elkészíthető, és annyira finom, hogy még azoknak is ízlik, akik általában nem szeretik a padlizsánt.
Mi kell hozzá?
- 2 db friss padlizsán
- 4 dl házi joghurt vagy eredeti görög joghurt (nem az édes, Danone féle brrr!)
- 1 gerezd fokhagyma
- só
- oregánó
- bazsalikom
A padlizsánokat megmossuk és hámozás nélkül fél cm vastagságú szeletekre vágjuk, egy tésztaszűrőbe tesszük, besózzuk és megvárjuk míg levet enged, ezt kiöntjük alóla. A padlizsánszeleteket – méretüktől függően – 4 vagy 8 cikkre vágjuk és egy serpenyőben kb. 1 evőkanálnyi olajon átpirítjuk. Közben fűszerezzük oregánóval és bazsalikommal, majd kissé kihűtjük. A joghurtba belereszeljük a fokhagymát és beleforgatjuk a sült padlizsánszeletkéket. Még magában is nagyon finom egy kis pitakenyérrel vagy pirítóssal.
Jó étvágyat kívánok! 🙂
Tökfőzelék, betyár-raguval :)
Tekintettel a kánikulára, ma olyan ebédet készítettem, ami rendkívül rövid idő alatt elkészíthető. A tökfőzelékhez nem kell sok mese: legyalult cukkinit megsózva, kevés olajon, jó sok kapor kíséretében megpárolunk, ha nem enged elég levet, akkor kis vizet vagy tejet önthetünk alá. Amíg párolódik, addig elkészítjük a rántást: kis olajon lisztet pirítunk, hideg vízzel felöntjük, mehet a tökhöz. Ha nem elég sűrű, akkor kis tejjel, liszttel habarást is készítünk, ez is mehet bele. Összefőzzük, végül evőkanálnyi ecettel savanyítjuk. Én a rántásba egy kis fűszerpaprikát is szoktam tenni. Valahogy rááll a kezem 🙂 Otthonról hozott tulajdonság – szeretem a magyaros ízeket 🙂
Na de a betyár-ragu! Az igen! A tökfőzelék szerintem egyébként is pörkölttel a legfinomabb, de ha ezt a pörköltet darált sertéshúsból készítjük, akkor töredék idő alatt végezhetünk a főzéssel. Ami ugye a 40 fokos kánikulában nem mindegy! 🙂
Tehát: sertészsíron rengeteg apróra vágott hagymát pirítunk (3 nagy fej), majd mehet bele egy paprika apró kockákra vágva, majd egy paradicsom, szintén felkockázva. Rádobjuk a darált sertéshúst (70 dkg) és kifehéredésig pirítjuk. Jöhet rá a fűszerpaprika, majd hogy ne szomjazzon, rögtön egy pohárka vörösbor. Jól elkeverjük, majd fűszerezzük: kerül bele egy babérlevél, só, bors, őrölt kömény és egy gerezd fokhagyma reszelve. Végül – Alexander Rose kedvéért – egy erős zöldpaprika egészben 🙂 Letakarjuk és 15 percig főzzük lassú tűzön. Ez alatt a 15 perc alatt szoktam a tökfőzeléket elkészíteni.
Próbáljátok ki Ti is! Jó étvágyat kívánok!
Gombapaprikás galuskával
Ebből az ételből mindig extra adagot kell készítenem, ugyanis rendkívül kelendő nálunk 🙂
Mi kell hozzá?
- 1 kg csiperke gomba
- 1 evőkanál sertészsír
- 3 nagy fej hagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 4-5 nagy evőkanál tejföl
- 2-3 levélke lestyán
- 2 evőkanál fűszerpaprika
- só
- bors
A zsíron az apróra vágott hagymát megpároljuk majd hozzákeverjük a fűszerpaprikát, kevés vizet öntünk alá majd mehet rá a tisztított, felszeletelt gomba. Kissé megsózzuk, megborsozzuk, majd lefedjük és megvárjuk míg levet ereszt. Rádobjuk a lestyánt, ráreszeljük a fokhagymát, végül a tejföllel besűrítjük. Tönkölylisztből készült galuskával tálaljuk.
Jó étvágyat kívánok!
Ééés…kezdetét vette a lecsó-szezon :))
Idén is elérkezett az első “lecsós nap”. Igazából Kristóf fiam ötlete volt….na, hát szereti a szezonális kajákat. 🙂 Az idei első lecsónk tökből, tojással és persze kakastaréjra – vagy napocskára? – sütött szalonnával készült.
Mi kell hozzá?
- ahányan vagyunk, annyi szelet füstölt szalonna (legjobb, ha mangalica 🙂 )
- sok hagyma, legalább 5 db
- 6 db szép paprika
- 2 nagy paradicsom
- 1 db szép főzőtök
- 6 db tojás
A szalonnát bevagdossuk, zsírját kisütjük, majd kiszedjük és félre tesszük. A szalonnazsíron megpirítjuk a hosszúkásra vágott hagymát, rádobjuk a felkockázott paprikát és kissé megpirítjuk. Jöhet a megtisztított, felkockázott tök és utoljára a szintén felkockázott paradicsom. Az egészet nagy lángon összepirítjuk – nem kell szétfőzni a zöldségeket – végül ráöntjük, belekeverjük a felvert tojásokat. Én nem szoktam sózni, mert a szalonna általában elég ízt ad az ételnek, de ez ízlés dolga. Ja, és a nagymamámtól úgy tanultam, hogy a paprika csumájáról a szárát és a zöld részeket le kell vágni, a magokat lekaparni róla és az is mehet a lecsóba. A ropogósra sült szalonnával nagyon finom nyári ebéd. Készítsétek el Ti is!
Rizotto a ‘la Hungary
Ennek az ételnek a készítését a nagymamámtól tanultam. Gyerekként rizi-bizinek neveztük és nagy örömmel, vasárnapi ábrázattal fogyasztottuk. Mindig ilyenkor nyár elején készítette a mami, mikor a kertben már érett a zöldborsó. Most igaz, még csak virágzik a borsó, de nem bírtam ki és vettem a piacon egy keveset.
Lássuk, hogyan készül!
Amire szükségünk lesz:
- 2 nagy fej hagyma
- 50 dkg parasztkolbász
- 60 dkg zöldborsó
- fél liter rizs
- 1 liter víz
- kevés fűszerpaprika
- só
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 kis paprika
A felkockázott hagymát kevés zsíron vagy olajon megpároljuk, hozzá adjuk a felkarikázott kolbászt, az apróra vágott paprikát és a rizst. Meghintjük fűszerpaprikával és felöntjük a vízzel (ami a rizs térfogatának a duplája, de ha valaki szaftosabban szereti, adhat még hozzá), kicsit megsózzuk vigyázva, mert a kolbász is sós, ráreszeljük a fokhagymát és lefedve lassan készre főzzük. Időnként keverjük meg, nehogy leégjen! Frissen elkészítve tálaljuk. Jól csúszik rá a fehérbor…vagy egy jó fröccs.
Jó étvágyat kívánok!
Békebeli káposztás bukta
A recept eredetijét egy féltve őrzött régi-régi újságban – egy 1931-es kiadású Pesti Hírlapban – olvastam. Annyit módosítottam a recepten, hogy sima fehér liszt helyett tönkölyliszttel készítettem el. Fogadjátok szeretettel:
Hozzávalók:
- 50 dkg liszt (10 dkg teljes kiőrlésű, 40 dkg fehér tönkölyliszt)
- 2 dkg élesztő
- 3 dl tej
- 1 kiskanál cukor
- 1 kiskanál só
- 2 tojás sárgája
- 6 dkg sertészsír
- fél fej káposzta, lereszelve, megpárolva, sóval, borssal fűszerezve
A liszteket összekeverjük, majd a lisztkeverékből 3 evőkanállal elveszünk, ezt 1 dl tejjel, kiskanálnyi cukorral és az élesztővel alaposan összekeverjük. A maradék 2 dl tejet a sóval és a tojássárgájákkal elkeverjük, majd a kovásszal együtt a lisztkeverékhez adjuk. Az olvasztott zsírt lassan adagolva hozzá szépen bedagasztjuk. 30 percig meleg helyen kelesztjük, majd ismét lazán átgyúrjuk és kb. 1 cm vastagra kinyújtjuk. 8×8 cm-es kockákra vágjuk, megtöltjük a dinsztelt káposztával és gombócokat formázunk belőle. Minden gombócot olvasztott vajban megforgatunk, majd egymás mellé tepsire helyezzük. Ismét 30 perc pihenő következik, ezalatt a sütőt 200 C fokra előmelegítjük, majd a buktáinkat kb. 20 perc alatt szépen megsütjük. A tepsiben szépen össze fognak nőni, még melegen ajánlom szétválasztani őket, kihűlt állapotukban ez a művelet már kissé nehezebb lesz, és némi esztétikai kívánalmakat hagy maga után 🙂
Jó étvágyat kívánok!
Kirántott kelkáposzta
Nagyon szép kelkáposztát sikerült vásárolnom a minap. 12 szép nagy levelet tudtam leválasztani róla. Nosza hát töltsük meg, rántsuk ki! 🙂
Mi kell hozzá?
- 12 levél friss kelkáposzta
- 12 szelet gépsonka
- 12 szelet sajt
- liszt
- tojás
- zsemlemorzsa
- olaj a sütéshez
Az elkészítés roppant egyszerű: a káposztaleveleket megmossuk és sós vízben előfőzzük, majd a vízből kivéve az erős ereket kivágjuk belőle. Ezután betöltjük: minden levélbe egy-egy szelet sajt és gépsonka kerül oly módon, hogy a sajtra kétoldalról ráhajtjuk a sonkát és így csomagoljuk a káposztalevélbe. Így biztosan nem folyik ki belőle sütés közben a sajt. A kis csomagokat a szokásos módon bepanírozzuk (liszt, tojás, zsemlemorzsa) és forró olajban kisütjük.
Én köretnek most hagymás tepsis burgonyát készítettem hozzá. Jó étvágyat!