Archívum: ‘tésztafélék’ Category
Pasta Capunti – egy kis nyár a télutóban
Tavaly nyáron volt szerencsém néhány napra elmenekülni a távoli Itáliába, az olasz csizma legdélibb csücskébe 🙂 Puglia megyébe, Tarantóba. Ez a vidék híres a különféle kézműves tésztáiról, például csak itt készítik az isteni capuntit és az orecchiettét, melyek sokkal tartalmasabb, rusztikusabb tészták, mint az itthon kapható úgynevezett olasz tészták, még a Barillát is – én általában ezt használom itthon – messze lekörözik. Hazafelé jövet be is vásároltam a reptéren tésztákból, hogy a családdal is meg tudjam kóstoltatni, hogy milyen is az igazi dél-olasz pasta.
És hogy ez miért most került elő? Mert a fotók között válogatva kezembe került pár kép a tavalyi nyárról, és ebben a szeles, szürke időben olyan jól esik felidézni a nyarat, a napsütést… És mivel ezek a tészták itthon is beszerezhetőek, érdemes kipróbálni, nem fog csalódást okozni 🙂
Ő is velünk jött 🙂
És az én pasta capuntim 🙂 pestoval
Ez a két hozzávaló kell hozzá: a tészta és a pesto és némi sajt a tetejére, persze parmezánnal az igazi 🙂 Miután kifőztük a tésztát ( a csomagoláson mindig feltüntetik a főzési időt, ezt illik betartani), beletesszük egy nagy serpenyőbe, összemelegítjük a pestoval és már tálalhatjuk is. Jó étvágyat kívánok!
És jó éjt!
Tejszínes -fűszeres farfalle
Egyszerű, gyors vacsi.
Vígjátékba illő jelenet zajlott a konyhában: apa nézegeti a tepsi sarkában pihenő maroknyi vacsorát… ennyi??? Mire Veronika próbálja menteni a menthetetlent: próbáltunk hagyni, de hát… olyan finom volt 🙂 🙂 Hát igen, a helyzet úgy alakult, hogy a kedvesnek már alig-alig jutott belőle… így jár aki későn ér haza 🙂
Mi kell hozzá?
- 3 fej hagyma
- fél kg bacon, apróra vágva
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 db babérlevél
- bazsalikom
- kicsi oregáno
- fél liter tejszín
- 1 csomag farfalle tészta
- sajt a tetejére
Így készül:
Az apró kockákra vágott bacont egy serpenyőben zsírjára pirítjuk, közben mellédobjuk a szintén apró kockákra vágott hagymát. Ízesítjük bazsalikommal, kevés oregánoval, babérlevéllel és ráreszeljük a fokhagymát. Végül a tejszínt is hozzáöntjük, 2-3 percig így rotyogtatjuk, míg kissé besűrűsödik. Közben bő vízben kifőzzük a tésztát, és miután leszűrtük, összekeverjük a tejszínes baconnel. Egy tepsibe simítjuk , reszelt sajttal megszórjuk és kb. 10 perc alatt 180 C fokon a sütőben készre pirítjuk. Jó étvágyat kívánok!
Sárgabarackos gombóc – itt az ideje :)
Na ez a nyár slágere nálunk! 🙂 Sokféleképpen próbáltam már készíteni, de szerintem csak friss barackból az igazi. Ha van kedvetek, próbáljátok ki idén az én tönkölylisztes receptemet – az igazságnak tartozom annyival, hogy az eredeti recept a nagymamámtól származik, ő a gombóckészítés mestere, de mivel én tönkölylisztet használok egy kicsit módosítottam rajta. A lészeg persze ugyanaz: egészséges, tápláló, finom barackos gombóc kerüljön az asztalra 🙂
A hozzávalók mennyiségét csak hozzávetőlegesen tudom megadni, meg hát a nagymamám szavaival élve “szemmel, ész nélkül kell csinálni” 🙂
- kb. 1 kg főtt krumpli
- diónyi sertészsír
- csipetnyi só
- kb. 3 evőkanálnyi teljes kiőrlésű tönkölyliszt
- kb. 30 dkg fehér tönkölyliszt
- 1 egész tojás
- pirított zsemlemorzsa
- kb. fél kg apróbb méretű sárgabarack
A főtt krumplit teljesen kihűtjük és áttörjük. Megsózzuk, belekeverjük a zsírt és a tojást, majd annyi lisztet adunk hozzá, hogy jól gyúrható tésztánk legyen. Fontos, hogy hideg krumplival dolgozzunk, mert ha kicsit is langyos, akkor ragacsos, nyúlós lesz a tésztánk. Pihentetni nem kell, rögtön bele is foghatunk a gombócgyártásba. Én nem szoktam kinyújtani a tésztát, hanem csípek belőle egy darabot, a tenyeremet kilapítom, erre kerül a kimagvalt sárgabarack, gombócot formázok belőle és mehet a lassan fővő vízbe. Egyszerre csak 3-4 darabot főzzünk, ha feljönnek a víz tetejére, onnantól számítva még néhány perc. Szűrőkanállal pirított morzsába szedjük, jól megforgatjuk és már tálalhatjuk is. Azért használok apróbb barackokat, mert egy gombócba egy egész barackot teszek, csak a magok helyére kerül egy csipetnyi nyírfacukor vagy cukor. Inkább az előbbi 🙂
A gyermekeim végtelenített üzemmódban tudják fogyasztani 🙂
Jó étvágyat kívánok!
Túrós csusza
Na ez az az étel, amelyet az év bármely szakában készíthetek, mindig sikert arat. Valójában köret – mondjuk egy jó marhapörkölt mellé – de főételként is megállja a helyét 🙂
Nézzük mi kell hozzá!
- fél kg, de legalább 30 dkg jóféle füstölt szalonna, jó ha némi hús is található benne
- 25 dkg csuszatészta (vagy lebbencs tészta)
- fél kg házi túró
- fél kg házi tejföl
A szalonnát felkockázzuk és saját zsírjában kisütjük. A zsírból kiszedjük, zsírt félretesszük. A csuszatésztát bő, szalonnazsírral ízesített vízben kifőzzük, majd tálba szűrjük. Ekkor én még 2 evőkanálnyi szalonnazsírt szoktam rá tenni, csak az íze miatt 🙂 . 2 evőkanálnyi zsírral egy közepes méretű tepsit is kikenünk. A serpenyőben ezek után valószínűleg már eléggé megcsappant a szalonnazsír mennyisége, ha mégsem, akkor vegyünk el belőle, hogy csak kb. 3-4 evőkanálnyi maradjon a serpenyőben. Ezt a zsírt ismét jól felforrósítjuk és állandóan kevergetve átsütjük benne a tejfölt. Na ezért jó a házi tejföl, mert a vizes bolti fajta, nem alkalmas erre 🙂 Ezzel a tejföllel és a túróval alaposan elkeverjük a tésztát, hozzáadjuk a szalonna 2/3 részét, és szépen belesimítjuk a tepsibe. Tetejére még tehetünk kevés tejfölt, és szórjuk rá a maradék szalonnát is. Mehet a sütőbe! Kb. 15 perc alatt az étel átlényegül, az ízek összesülnek és mi karácsonyi ábrázattal tehetjük az asztalra ezt a remek fogást! 🙂 Jó étvágyat kívánok!
Virslis lecsó tarhonyával – menza után szabadon
Ugye emlékeztek rá? Rendszeresen találkozhattunk vele suli után a menzán. Olyan keddi kaja…valahogy én is mindig kedden készítem 🙂 házi lecsóval, jó minőségű virslivel és tarhonyával igazán finom.
Mi kell hozzá?
- olaj
- 4 nagy hagyma
- 1 nagy üveg lecsó
- 4 pár frankfurti virsli
- 1 evőkanál sűrített paradicsom
- köretnek tarhonya
A hagymákat hosszúkásra vágjuk és az olajon kevés só hozzáadásával megdinszteljük. Hozzá önjük a lecsót és elkeverjük benne a sűrített paradicsomot. Kis vizet önthetünk alá. Összeforraljuk, majd hozzáadjuk a karikákra vágott virslit és az egészet készre főzzük. Tulajdonképpen kész is. Ha jó minőségű lecsót használunk, akkor még sózni sem kell. Tarhonyával az igazi. Jó étvágyat kívánok!
Tönköly-lángos a nagyböjt utolsó napjaira (vagy bármikor az évben :)
Az egészséges tönkölyliszt lángos készítésére is nagyon alkalmas. Tejföllel, sajttal, mellé egy kisfröccs – ez egy életérzés 🙂
Mi kell hozzá?
- 50 dkg fehér tönkölyliszt
- 2,5 dl tej
- 1 mokkáskanál cukor
- 2,5 dkg élesztő
- 1 mokkáskanál só
A lisztet a sóval alaposan elkeverjük. Az élesztőt a langyos tejben a cukorral felfuttatjuk, ráöntjük a lisztre és alaposan összedolgozzuk. Lágy tésztát kell kapnunk, ennek érdekében lehet még némi langyos tejet hozzáadni. 30 perc kelesztés után átgyúrjuk, majd ujjnyi vastagra nyújtjuk, kiszaggatjuk és forró olajban kisütjük. Ízlés szerint fokhagymával, tejföllel, reszelt sajttal tálaljuk.
Jó étvágyat kívánok!
Lasagne
Ez az étek rendkívül népszerű a családomban, épp ezért nagyon gyakran készítem. A tönkölylisztből gyúrt tésztát részesítem előnyben, de a kész, bolti tésztalapokat sem vetem meg. Íme Garfield kedvence:
Hozzávalók a gyúrt tésztához:
- 4 db tojás
- 10 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt
- 30 dkg fehér tönkölyliszt
A raguhoz:
- 70 dkg darálthús
- 3 fej hagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 30 dkg sűrített paradicsom
- bazsalikom
- kakukkfű
- só
A besamelhez:
- 0,5 dl olaj
- 3 evőkanál liszt
- fél liter tej
- só
Sajt a tetejére.
A lisztekből a tojásokkal tésztát gyúrunk, nagyon vékonyra kinyújtjuk, 8 cm széles csíkokra szabdaljuk és szikkadni hagyjuk.
A besamelhez az olajban a lisztet picit megpirítjuk, majd hideg tejjel felöntjük, megsózzuk és állandó kevergetés mellett sűrűre főzzük.
A raguhoz a hagymát nagyon apróra vágjuk és kevés olajon megpároljuk, rárakjuk a darált húst és kifehéredésig kevergetjük. Fűszerezzük sóval, bazsalikommal, kakukkfűvel, reszelt fokhagymával és rátesszük a paradicsomot. Vízzel felöntve készre főzzük.
A lasagnesütő tepsinkbe teszünk egy kevés ragut, majd szépen beborítjuk egy réteg tésztával. Újra ragu, tészta és így tovább 🙂 az utolsó tésztaréteg tetejére is kerüljön ragu. Ekkor az egészet szépen befedjük a besamellel, sajtot reszelünk a tetejére és mehet a sütőbe. 200 C fokon 15 perc alatt elkészül.
Jó étvágyat kívánok!
Paradicsomos húsgombócok makarónival
Színpompás, mediterrán ebéd a tél végi hétköznapok szürkeségében.
Amire szükségünk lesz :
- 60 dkg darálthús
- 2 evőkanál zsemlemorzsa
- 1 tojás
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 nagy fej hagyma
- bazsalikom
- kakukkfű
- só
- 5 dkg kemény sajt
- 2 doboz hámozott paradicsom konzerv vagy 1 kg friss paradicsom
Így készül:
A darált húst a tojással, zsemlemorzsával, reszelt sajttal jól elkeverjük, hozzáadjuk a hagyma felét nagyon apróra vágva, belereszeljük a fokhagymákat, ízesítjük sóval, bazsalikommal, kakukkfűvel és az egészet jól összedolgozzuk, majd dió méretű gombócokat készítünk belőle. Kevés olajon a gombócokat elősütjük, hogy minden oldalról szép kérget kapjanak, majd a visszamaradt zsiradékban megpároljuk a hagyma másik felét, igen apróra vágva. A paradicsomkonzerveket leturmixoljuk és a hagymához öntjük, reszelünk bele 1 gerezd fokhagymát, ízesítjük bazsalikommal és sóval, majd a gombócokat visszatéve kb. 30 perc alatt készre főzzük. Makarónival tálaljuk, tetejét sajttal meghinthetjük.
Meglátjátok milyen finom! Jó étvágyat hozzá!