Archívum: ‘filmes kaják’ Category
Házi mogyoróvaj :) nyami
Amcsi gyerekek kedvenc tízóraija a mogyoróvajas szendvics, ezt ugyebár tudjuk a filmekből. Ezt eszik az iskolában, ezt viszik a kirándulásokra, általában kenyérre kenik és feltuningolják némi lekvárral vagy banánkarikákkal. Mi meg csak néztünk és kapkodtuk a fejünket, hogy mi??? mogyoróvaj???? ki hallott már ilyet??? mi ez???
A mogyoróvaj tápláló, finom, egészséges és horror áron már nálunk is beszerezhető. Megkóstoltuk és rájöttünk, hogy ez nekünk ízlik, és ez véletlenül sem ugyanaz mint a mi mogyorókrémünk. És miért ne hozhatnánk egy kis amerikai életérzést az otthonunkba? De miért fizetnénk érte sok-sok rengeteg forintot, amikor töredék áron mi is elkészíthetjük.
Rendkívül bonyolult, összesen 2 dolog kell hozzá: földimogyoró és olívaolaj.
Na lássuk:
- veszünk sok földimogyorót, legalább 80 dkg-ot, majd az összeset szépen megpucoljuk
- a tisztított mogyorót egy száraz serpenyőben aranysárgára pirítjuk, közben kevergetjük, mert pillanatok alatt megég
- a langyosra hűlt mogyorót egy nagy teljesítményű aprítógépbe tesszük, és magas fordulatszámon 2-3 perc alatt krémesre aprítjuk. Ennél a műveletnél fontos a csúcs kategóriás aprítógép, mert fontos a magas fordulatszám ahhoz, hogy a mogyoróvajunk szép krémes legyen. A háztartási kávédarálót el is felejthetjük, mert az kb. 1 perc alatt leégne.
- mialatt az aprítógépünk dolgozik, szépen a mogyoróhoz csorgatunk 2 evőkanálnyi nagyon jó minőségű olívaolajat.
És már kész is a finom mogyoróvajunk. A fenti egy alaprecept, ez a natúr verzió, de persze mindenki tovább ízesítheti ízlés szerint. Én még 1 kiskanálnyi mézet és egy csipetnyi sót szoktam hozzá adni aprítás közben. Csúcs finom! Jó étvágyat kívánok!
Hagymás bab – kolesz verzió
Korábban a filmes kaják közé már tettem fel hagymás babot, most nézzük az egyszerűbb, úgymond kolesz-verziót
Mi kell hozzá?
- fél dl olaj
- 4 nagy fej hagyma
- 2 doboz konzerv vörösbab
- 30 dkg füstölt, főtt tarja
- 1 evőkanálnyi fűszerpaprika
Így készül:
A hagymákat félkarikákra vágjuk és az olajon, fedő alatt üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a kockákra vágott tarját és a babot, kevés vizet aláöntve összeforraljuk, végül elkeverünk benne 1 evőkanálnyi fűszerpaprikát. Sózni nem is kell, vagy csak nagyon óvatosan, mert a tarja is és a konzerv bab is sós.
Jó étvágyat kívánok!
Tökös derelye…vagy valami hasonló :)
Van kedvetek elkészíteni Harry Potter kedvenc ételeit?
Kezdjük talán a tökös derelyével. Ami valójában nem derelye – legalábbis a mi hagyományos, lekvárral töltött, pirított morzsába forgatott barátfülénktől fényévekre áll. Ez igazából egy pitéhez hasonló édesség, amit a Roxfort-expresszen a büfés boszorkány kocsijáról vásárolhattak a varázslóiskolába tartó gyerekek.
Veronika lányommal együtt nagy Harry Potter rajongók vagyunk. Akik ismernek engem tudják, hogy a mesék, fantasy történetek nálam toplistás helyen szerepelnek, így nem esett nehezemre lecenzúrázni a könyveket, mielőtt a kislányom megkapta őket. Még mielőtt a filmeket megnéztük volna, mind a hét kötetet elolvastam. Annyira megragadott a történet, hogy volt amelyik kötetet, amint a végére értem be se csuktam, hanem már kezdtem is újra előröl olvasni. A filmekkel már más a helyzet, ott már érdemes figyelembe venni a “korhatárkört”. Némelyik jelenet rendkívül félelmetesre sikeredett és sok minden ki is maradt a filmekből – már ahogy általában lenni szokott, de azért megállja a helyét. Jó kis szórakoztató mese.
Íme az én tökös “derelyém” :
A kosárka formát mézes, fűszeres tésztával béleltem, ebbe került a csak enyhén megízesített sült tök. Nagyon finom lett. Igazi őszi finomság a délutáni kávé mellé.
Hozzávalók:
- 1 db kisebb méretű sonkatök
- 40 dkg liszt
- 10 dkg porcukor (porított nyírfacukor)
- 5 dkg vaj
- 2 db tojás sárgája
- mokkáskanálnyi sütőpor
- 2-3 evőkanálnyi tej
- csipetnyi só
- reszelt citromhéj
- 1 evőkanálnyi mézeskalácsfűszer
- 1 teáskanálnyi fahéj
- 2 evőkanálnyi méz + még 2 evőkanálnyi a töltelékbe
Így készül: A tököt félbevágjuk, kimagvaljuk és a sütöben puhára sütjük. A lisztet elkeverjük a sütőporral, mézeskalácsfűszerrel, reszelt citromhéjjal, csipetnyi sóval. Egy másik tálban a puhára olvasztott vajat habosra keverjük a tojássárgájával, cukorral és a mézzel, majd mindezt a lisztes keverékhez adjuk. Kis tej (2-3 evőkanálnyi) hozzáadásával könnyű tésztát gyúrunk belőle, majd fóliába csomagolva a hűtőbe tesszük, amíg elkészítjük a tölteléket. A tök húsát tálba kaparjuk, villával összetörjük, majd ízesítjük 1 teáskanálnyi fahéjjal és ízlés szerint mézzel. A tésztát vékonyra (2-3 mm-re) nyújtjuk, megfelelő méretű köröket szúrunk ki belőle, ezekkel béleljük ki a vajjal kikent kosárka formákat, majd jöhet rá a töltelék. A tetejét szépen elsimítjuk és a leeső tésztaszélekkel díszítjük. 200 C fokos sütőben készre sütjük. Fahéjas porcukorral meghintve tálaljuk.
Ebből a mennyiségből nekem 6 nagy és 6 kicsi kosárka szokott kijönni.
Jó étvágyat kívánok!
Szilvásgombóc óóóó …
Íme a Föld.
Sose lehet tudni, hogy hol van a fent és lent.
Íme az ember.
Nem lehet látni, de ott van a lényeg benn:
Van-e titka?
Van-e íze?
Van-e szíve, ami jó?
Van-e magja?
Van-e még egy?
Van-e húsa olvadozó?
Ember, mint a Föld olyan,
Gombócnak is lelke van!
Szilvásgombóc!
ó-ó-ó-ó!
Felszín édes hó…
Rajta aranyszínű morzsa!
Szilvásgombóc!
ó-ó-ó-ó,
Megkóstolható!
Benne van a kenyér, benne van a víz!
Benne van a tudás, benne van az íz!
Benne van az idő, benne van a só!
Benne van a válasz: embernek lenni jó!
jó, jó, jó,jó
Rajta hó, ami tűzforró,
jó, jó, jó jó
Olyan illatosan olvadó!
Jó, jó, jó, jó!
Ez egy jóízű kisbolygó!
Jó jó, jó, jó
Gomboóóc!
Szilvásgombóc!
ó-ó-ó-ó
Jaj, jaj, jaj de jó!
Szilvásgombóc!
ó-ó-ó-ó
Megkóstolható!
Ez az édes kisbolygó.
Szilvásgombóc!
Emlékeztek?…
A Padlás volt a kedvenc színdarabom, háromszor is megnéztem még az eredeti szereposztással – Kaszás Attilával. Sajnos nagyon fiatalon távozott közülünk, de az előadásai még az archívumokban fellelhetők. És azt szokták mondani, hogy akire emlékezünk az örökké velünk marad…
Az én szilvásgombócom:
Kb. 60 dkg kihűlt, főtt burgonyát krumplinyomón áttörünk, megsózzuk, beleütünk 1 tojást és annyi lisztet adunk hozzá, hogy jól gyúrható tésztánk legyen. A tésztából gombócnyi mennyiséget csípünk, tenyerünkben kilapítjuk és 1 szem kimagozott, fahéjas cukorba mártott szilvát belecsomagolunk. A gombócokat forrásban lévő sós vízbe tesszük, egyszerre kb. 5-öt, amikor feljönnek a víz tetejére még kb.2 percig főzzük, majd pirított morzsába forgatjuk őket. Fahéjas porcukorral meghintve tálaljuk.
Jó étvágyat kívánok!
És még egy dal …ezt nem hagyhatom ki…
Tejet kérek! Csokisat!
Az 1985-ben készült Vissza a jövőbe! című film egyedülálló a maga nemében. Szerintem ez a legjobb időutazós mozi, mi egyszerűen rajongunk érte! Látjátok? 🙂 Időgépünk is van hozzá! 🙂 Igaz, már egy kicsit megviselt állapotban – Mr. Fusion-t elvesztettük róla az egyik utunk során 🙂 – de nagy becsben tartjuk ezt a mozis relikviát.
És miért csokis tej? Mert ezt a jelenetet imádom! George McFly, mielött odamenne Lorraine-hez, felhajt egy nagy pohár csokis tejet. Egyszuszra. Keményen. És a folytatás: “Lorraine….a négyzet nekem hergelt…én vagyok a négyzeted…vagyis a …végzeted!” Nézzétek meg! Hatalmas! 🙂
Michael J. Fox (mint Marty McFly) és Christofer Lloyd (mint Emmett L. Brown) nagyot alakít. Vajon 2015-ben visszajönnek a jövőbe? 🙂 Majd kiderül!
Addig is, íme a csokis tej rendkívül egyszerű receptje:
A turmixgépbe belereszelünk 4 kocka Tibi csokit – legjobb, ha 2 kocka tejcsokit + 2 kocka étcsokit használunk – ráöntünk a vízforralóból 0,5 dl forró vizet és alaposan összeturmixoljuk, majd rögtön ráküldünk 0,5 dl tejszínt, ismét pár másodperc turmixolás, végül 2 dl hideg tejjel készre mixeljük 🙂 Szép habos lesz a teteje, de mehet rá egy kis reszelt csoki díszítésképpen 🙂
Míg elkortyolgatjuk, egy válogatás a legjobb jelenetekből:
A film 1986-ban a legjobb hangeffektek kategóriában Oscar-díjat kapott!
Áfonyapuding – Hami törp kedvence :)
Természetesen Hami kedvenc csemegéje, az áfonyapuding is felkerült a filmes kaják közé 🙂 Ilyenkor nyáron, az áfonyaszezon kellős közepén különösen aktuális, és nem mellesleg egészséges is, hiszen az áfonya nyersen kerül az édességbe. 🙂
Helyesek ezek a törpikék, nem csoda, hogy belopták magukat a gyerekek szívébe. A magyar szinkron pedig ismét zseniális: Haumann Péter mint Hókuszpók, egyszerűen utánozhatatlan. Törpapának pedig keresve sem találhattak volna Sinkovits Imrénél alkalmasabbat. Az ő megnyugtató baritonja telitalálat!
Áfonyapuding:
Hozzávalók:
- 1 liter tej
- 4 evőkanálnyi liszt (fehér tönköly)
- 3 tojás sárgája
- 6 evőkanálnyi cukor (nyírfacukor)
- 2 csomag vaniliáscukor
- 1 evőkanálnyi margarin vagy vaj
- kb. 30 dkg friss áfonya
Az áfonyából néhány szemet félreteszünk a díszítéshez, a többit egy kiskanálnyi cukorral leturmixoljuk. A tejből elveszünk 2 dl-t, a többit a cukrok kíséretében felforraljuk. Míg melegszik a tej, az elvett 2 dl-ben elkeverjük a tojássárgájákat és a lisztet, majd a forrásban lévő többi tejhez adjuk és az egészet összefőzzük, végül a vajat is hozzákeverjük. Ezután a vaníliás puding felébe belekeverjük a leturmixolt áfonya 2/3 részét. Kihűtjük, majd magas poharakba rétegezve belekanalazzuk a kétféle pudingot. Én a poharak aljára meglepetésként tettem egy-egy evőkanálnyi áfonyapépet 🙂 Hidegen tálaljuk tejszínhabbal és áfonyaszemekkel.
Jó étvágyat kívánok!
Hetty néni legendás áfonyapitéje
A King család három nemzedék óta féltve őrzi az áfonyapite receptjét. Nekem sem volt könnyű megszereznem 🙂 , de szerencsére segítségemre volt egy nagyon-nagyon-nagyon régi szakácskönyv (az 1900-as évek első feléből). Nem állítom, hogy a Prince Edward Szigeten pont így készítette Hetty néni és Olívia, de szerintem nagyon közel áll az eredetihez 🙂
Avonlea világa mindig elvarázsol engem! Rendkívül jó ötlet volt Sullivanéktól, hogy filmre vitték L. M. Montgomery könyveit. Amint nézem a filmeket, időnként kicsit irigylem is Avonlea városának a lakóit. A King családnak szép gazdasága van, ahol a munkából kicsi és nagy egyaránt kiveszi a részét – mégis van idejük egymásra, van kedvük énekelni, táncolni, ugratni egymást…van jótékonysági vásáruk, amire mindenki lelkesen készül…van városi újságjuk, érdekes cikkekkel…minden évben megválasztják a város legjobb süteményét, lekvárját, savanyúságát… vannak mindenféle versenyeik is – például a Műkedvelők Területi Vetélkedője, amelyre (annak ellenére, hogy 22 éve nem nyertek), minden évben lelkesen benevez a város. Az egyik évben biztosra mentek: Hetty néni írta a színdarabot, és a női főszerepre sikerült megnyerniük a kor egyik leghíresebb színésznőjét, aki történetesen pont akkor töltötte szabadságát ezen a gyönyörű szigeten. Hetty néni olyannyira biztos volt a győzelemben, hogy még a féltve őrzött áfonyapite receptjét is képes volt feltenni egy fogadás tétjeként.
Amíg Cecília a pocakomban volt, gyakran megnéztem egy-egy részt a Váratlan Utazásból, mindig megnyugtatóan hatott rám ez a film… és tévézés közben gyakran előfordult, hogy azt vettem észre, mosolyogva nézem 🙂 Egy különleges korba és egy különleges világba röpítenek minket a készítők.
Boldog békeidők? Igen… azt hiszem ezt nevezik így. Az egyik legjobb hangulatú sorozat, amit láttam 🙂
Hetty néni áfonyapitéje Annamari konyhájából:
Mi kell hozzá?
- 35 dkg liszt
- 4 evőkanálnyi darált mandula + 2 evőkanálnyi a töltelékbe
- 25 dkg vaj vagy margarin
- 10 dkg cukor
- csipetnyi só
- reszelt citromhéj
- 1 tojás sárgája + a fehérje megkenni
- 50 dkg áfonya
- 4 evőkanálnyi meggyszörp
A lisztet, cukrot, sót, mandulát összekeverjük, hozzáadjuk a citromhéjat és elmorzsoljuk benne a vajat. A tojássárgájával alaposan összedolgozzuk és 15 percre a hűtőbe tesszük. Egy pite formát kivajazunk és zsemlemorzsával meghintjük. A tészta 2/3 részét kinyújtjuk és a formába simítjuk. Megszórjuk darált mandulával és beterítjük az áfonyával, majd meglocsoljuk a hígítatlan meggyszörppel. Olíviától tudjuk, hogy ez adja meg a King-féle áfonyapite jellegzetességét. És tényleg! Egyszerűen elvarázsolja a süteményt, de csak ha nagyon jóféle házi szörpöt használunk. Ha ilyennel nem rendelkezünk, akkor a bolti szörpök közül érdemes a jobbak között válogatni (Piroska vagy Ági). Végül a maradék tésztát kinyújtjuk és letakarjuk vele a piténket. Tojásfehérjével megkenjük, villával megszurkáljuk, de kedvünk szerint díszíthetjük is. 220 C fokos sütőben aranybarnára sütjük.
Sütőből kivéve kicsit pihentessük a süteményt, ne vágjuk fel rögtön. Tudom, hogy ez nem könnyű, mert az illatok úgyszólván rabul ejtenek, de türelem. (én nem voltam ilyen türelmes, ez a fotóból is kiderül, de ígérem, legközelebb az leszek 🙂 , csak hát az áfonya, a mandula, a meggy illatának én sem tudtam ellenállni)
A fotókért köszönet Kozák Zsoltnak – avonlea.hu !
“A legnagyobb isten áldása a kukoricagombóc…”
Nem hinném, hogy lenne kis hazánkban olyan ember, akinek nem ismerős ez a mondat 🙂
Az Indul a bakterház abszolut kultfilm. Egy alapmű. A szereposztás fantasztikus, a színészi játék zseniális. Olvasztó Imrét több száz gyerek közül választották ki a főszerepre. Szerintem telitalálat! Érdekes módon nem lett színész belőle, elmondása szerint sosem akart színész lenni. Ebben a filmben sem színészkedik, egyszerűen önmagát adja. Régebben egy televíziós interjúban elárulta, hogy az egyik kedvenc jelenete a gombócdobálós rész volt. Történt is egy kisebb malőr: egy jól célzott dobással Bendegúz (Olvasztó Imre) keményen szemen találta a baktert (Koltai Róbertet), s mivel a színészek fagyasztott gombócokkal dolgoztak, a találat úgyszólván kiütötte Koltait. A rendező emiatt nem állította le a forgatást, így ha figyelmesek vagyunk, észre is vehetjük, ahogyan a féktelen gombóc-csata során Koltai Róbert a szemét fogva távozik a helységből. 🙂
Olvasztó Imre nemrég végleg távozott közülünk…nagy veszteség…sosem feledjük 🙁
Íme egy összeállítás a film legjobb, legemlékezetesebb jeleneteiből:
Lássuk az én kukoricagombócom:
Hozzávalók:
- 50 dkg főtt, áttört krumpli, szigorúan kihűtve
- diónyi sertészsír
- 1 db tojás
- 3 nagy evőkanál kukoricaliszt
- 3 nagy evőkanál fehér tönkölyliszt
- Pirított zsemlemorzsa
- sütésálló lekvár a töltéshez
Nagyon fontos, hogy hideg főtt krumplival dolgozzunk, különben ragacsos massza lesz az egész.
Tehát az áttört krumplit jól elkeverjük a zsírral és az egész tojással, majd apránként adjuk hozzá a liszteket, míg gyúrható nem lesz. Kis darabot kicsípünk a tésztából, tenyerünkön elnyomkodjuk és egy evőkanálnyi kemény lekvárt csomagolunk bele. A keményre főzött házi szilvalekvár az igazi, de a sütésálló bolti is megteszi. Gombócokat formázunk, közben egy fazékban feltesszük a főzővizet. Forrásban lévő vízbe dobáljuk a gombócokat, egyszerre csak 3-4 darabot.Miután feljöttek a víz tetejére, még 2-3 percig főzzük, majd pirított zsemlemorzsára szedjük. Jól megforgatjuk, cukorral meghintve tálaljuk.
Jó étvágyat kívánok!
A Palacsintás király
Van köztetek aki még emlékszik a Szünidei matinéra? 🙂 És melyik volt a kedvenc filmetek? Nálam a Palacsintás király vezeti a listát, de szinte az összes régi magyar ifjúsági filmet szerettem. Örömmel tapasztaltam, hogy a gyermekeimnek is tetszenek ezek a remek, erőszakmentes, jó kis filmek. A Palacsintás király könyvben is megvolt nekünk, Fésűs Éva regényét nagyon jó szívvel ajánlom a kisgyermekes szülőknek – egyik évben mi még a nyaralásra is ezt vittük elalvás előtti felolvasásra, még a felnőttek is érdeklődve hallgatták. Ilyenkor kicsit sajnálom, hogy a nagyok már kinőttek az esti meseolvasás – korból, a pici meg még nem nőtt bele 🙂 na de nem sokára!
A filmből csak ezt a rövid részletet találtam, de kedvcsinálónak ez is megteszi 🙂
és egy fotó a filmből:
lássuk, én hogyan készítem a palacsintát 🙂
3 vagy 4 tojással szoktam kezdeni, ezeket habosra keverem, majd apránként adagolom hozzá a lisztet – fehér és teljes kiőrlésű tönkölylisztet keverve – kicsi só kerül bele, és végül a tészta sűrűségét tejjel és szódavízzel állítom be. A megfelelő állag eltalálásához kell egy kis rutin, de bele lehet jönni. Ebből a mennyiségből nem lesz 77 palacsintánk mint a filmben, csak kb. 14-16 db attól függően, hogy milyen vastagra sütjük 🙂 Cukor nem kell a tésztába, mert attól a serpenyőben leragad – mint ezt Kökényszemű Katica is elárulja nekünk 🙂
Jó sütögetést, palacsintázást, a kis lurkóknak tartalmas, szép szünidőt kívánok! 🙂
Maradt még Mrs. Lipton kiváló meggyes lepényéből? :)
Teszi fel a kérdést széles mosollyal Wilson kapitány, ahányszor csak látogatást tesz a Meldrum-ház konyháján. És ez bizony sűrűn megesik, ugyanis elmondása szerint Mrs. Lipton az utca legjobb szakácsnője – ő már csak tudja, hiszen mint utcán posztoló rendőr, volt alkalma végigkóstolni az összes ház konyháját. Mrs. Lipton meggyes lepénye gyakran szerepel a Meldrum -ház étlapján, a sorozat részeiben többször is volt alkalmunk megcsodálni ezt a magas, torta formájú, aranysárga tésztájú süteményt, melyben a meggyek sosem süllyednek le a tészta aljára. Gyakran fogyasztják a ház cselédei is a reggeli, vagy a délutáni tea mellé. Sok minden változik, de Mrs. Lipton meggyes lepénye mindig ugyanolyan marad – állapítja meg elégedetten Mr. Twelvtrees ezt a megnyugtató tényt az egyik epizódban.
A Csengetett, Mylord? című sorozatból sajnos nem derül ki, hogy hogyan készül ez a híres meggyes lepény, de szerencsére egy kis kutatómunka után sikerült találnom egy eredeti receptet az 1920-as évekből. Elkészítettem néhányszor, de midig változtattam rajta egy kicsit mire sikerült tökéletesítenem. Íme a végeredmény:
Mi kell hozzá?
- 4 db tojás
- 25 dkg porcukor
- 20 dkg margarin
- 20 dkg liszt
- fél csomag sütőpor
- csipetnyi só
- kb. két maréknyi magozott meggy
A tojássárgájákat a cukor felével és a margarinnal alaposan elkeverjük. A tojásfehérjéket a maradék cukorral és csipetnyi sóval keményre verjük, majd a sütőporral elkevert liszttel együtt a tojássárgájához keverjük. A masszát kivajazott, lisztezett kerek tortaformába öntjük és a tetejét megszórjuk a meggyel. 200 C fokos sütőben kb. 20 perc alatt megsütjük. Porcukorral meghintve tálaljuk – stílszerűen az ötórai tea mellé 🙂
Jó étvágyat kívánok!