Archívum: ‘levesek’ Category
Marhahúsleves – az ünnepi levesünk
Ezzel nem lehet melléfogni, nem ismerek olyan embert aki ne szeretné a marhahúslevest.
Mi kell hozzá?
- 2 szép szelet csontos rostélyos
- 2 darabka velős marhacsont
- Leveszöldségek: hagyma, fokhagyma, sárgarépa, fehérrépa, zellergumó, karalábé, kelkáposzta, gyömbérgyökér, burgonya, tv paprika
- fűszerek: só, egészbors, borókabogyó, zöldpetrezselyem, zellerlevél
- cérnametélt
Így készül:
A marhahúst és a velős csontokat megmossuk és egy kisebb fazékban feltesszük főni. Forrástól számított 4-5 perc elteltével kivesszük a vízből, ismét leöblítjük és egy nagyobb méretű tiszta fazékban, friss, tiszta vízben ismét feltesszük főni. Forráskor a gázt takarékra állítjuk és a víz tetején esetlegesen képződött habot leszedjük. A lassú tűzön, gyöngyözve főddögélő húslevesünket fűszerezzük sóval, 1 teáskanálnyi egész borssal és 1 teáskanálnyi borókabogyóval. A borókabogyót mielőtt a levesbe tennénk, érdemes egy széles pengéjű kés lapjával szétroppantani, sokkal könnyebben kifőnek belőle így az aromák. Ekkor az előkészített leveszöldségek is belekerülhetnek a levesbe, a burgonya kivételével, az majd a végére marad. Miután így bezöldségeltük a levest, megvárjuk míg újra forrni kezd, majd a legkisebb lángra, takarékra tesszük, hogy épp csak gyöngyözzön. Így főzzük pár óráig, véletlenül sem kevergetjük. Mielőtt elkészülne, még a burgonyát is beletesszük.
Tálalásnál a zöldségeket kiszedjük a levesből, a húst és a csontokat is külön tálaljuk, a levest pedig leszűrjük. Közvetlenül tálalás előtt apróra vágott friss zöldpetrezselyemmel meghintjük a leves tetejét, külön kifőzött cérnametélttel tálaljuk.
Jó étvágyat kívánok!
Halászlé
A karácsonyi menü elmaradhatatlan fogása
Hozzávalók:
- kb. 1,5 kg hal, vegyesen ponty, busa, apró halak + 5 szelet szép patkó
- 5 nagy fej hagyma
- só
- bors
- fűszerpaprika
- 1 db friss zöldpaprika
- ízlés szerint 2-3 db halászlékocka
Így készül:
A patkó szeletek kivételével az összes halat megtisztítjuk és egy nagyobb fazékba rétegezzük a karikákra vágott hagymával. Sózzuk, borsozzuk, megszórjuk fűszerpaprikával és annyi hideg vízzel öntjük fel, amennyi épp ellepi. Lassú tűzön főzzük addig, míg a halhús teljesen szétesik, ez kb 1 – másfél óra. Ezután jön a passzírozás, amihez én a klasszikus, tekerős eszközt használom. Előtte szétterítem egy tálcán a halhúst és szépen kiszedegetem belőle a nagyobb szálkákat, csontokat, majd az egészet áttekerem a legapróbb lyukú passzírozón, majd mehet vissza a fazékba. Ebben az állapotában szoktam eltenni ha előre készítem, ekkor szoktam porciózva fagyasztani is, ha véletlenül sok halhoz jutok, amit fel kell használnom.
Tálalás előtt a félkész halászlét újra felforralom az egész zöldpaprikával együtt, ha szükséges dobok bele 2-3 halászlékockát és belefőzöm a korábban félretett patkó szeleteket is. De itt már óvatosan, ezeknek nem kell sok idő, max. néhány perc. Gyufatésztával tálalom. Jó étvágyat kívánok!
Márton-napi libaságok
A Márton nap a 40 napos adventi böjtöt megelőző utolsó nap, amikor a jóízű és gazdag falatozás, vigasság megengedett. Ezen a napon rendszeresek voltak a lakomák, bálok, vásárok. Ma is sok helyen táncos mulatságot csapnak, ahol az asztalról nem hiányozhat egy libafogás és az újbor.
A hagyomány szerint a fiatal libát megtisztítják, kibelezik, besózzák és meghintik friss majorannával, kívül-belül. Befűtik a kemencét, és lehetőleg nagy cserép- vagy öntöttvas tepsiben szép pirosra, ropogósra sütik. Ha elkészült, feldarabolják. A mellcsontjáról óvatosan lefejtik a húst (úgy át kell sülnie, hogy ez könnyen elvégezhető legyen), és szemügyre veszik a csontot, hogy megjósolják belőle, milyen lesz a tél. Ha barna volt, esős, ha fehér akkor havas telet vártak
Egyéb időjárással kapcsolatos „jóslások” is kötődnek ehhez a naphoz: ha Márton napján havazik, gyakran elhangzott: „Eljött Márton szürke lovon.” “Ha Márton fehér lovon jön, enyhe tél, ha barnán, kemény tél várható.” Sokfelé azt tartják, hogy a Márton napi idő a márciusi időt mutatja. Egyes területeken úgy hiszik a Márton-napi jeges eső korai tavaszt jelent. A néphit szerint a Márton-napi eső nem jelent jót, mert utána rendszerint fagy, majd szárazság következik.
Néhol tartják a szokást, miszerint Márton hetében sem mosni, sem szárogatni nem szabad, mert különben marhavész lesz. A liba húsából szokás volt küldeni a papnak is, mégpedig az állat hátsó részébõl. Innen ered „püspökfalat” szavunk is. Magyar hiedelem, hogy aki Márton éjszakáján álmodik, boldog lesz. Viszont aki spicces lesz a bortól Márton-napján, az a következõ évben megmenekül a gyomorfájástól és a fejfájástól. Aki ezen a napon csak répát eszik, ágyba vizelõ lesz.
A pásztorok ilyenkor egy csomó vesszőt adtak ajándékba azoknak a gazdáknak, akiknek a barmai kijárnak a legelőre, a csordába. Ez a nyaláb vessző volt a Szent Márton vesszeje.
A köztudatban azonban ezzel a nappal kapcsolatban a Márton-napi lakomák alegismertebbek. A hiedelem szerint ludat illik enni ezen a napon, mert, aki Márton-napján nem eszik libát, az majd egész évben éhezik. Úgy hitték minél többet isznak, annál egészségesebbek lesznek. Tipikus ételek ezen a napon a libaleves és libasült párolt káposztával és zsemle- vagy burgonyagombóccal. Márton az újbor bírája is, ilyenkor ugyanis már iható az újbor. A Márton-napi lúdpecsenyés vacsora végén már kiforrott újborral szokás koccintani, ezt hívják Márton poharának.
(martonnap.hu)
Az én Márton-napi menüm:
Vasárnapi libanyakleves
Hozzávalók:
- 4 db libanyak
- 4 fej hagyma
- 4 gerezd fokhagyma
- 4 db sárgarépa
- 4 db fehérrépa
- 1 db zellergumó
- 1 db karalábé
- 4 db burgonya
- 1 db tv paprika
- kis darab kelkáposzta
- 1 csokor zöldpetrezselyem
- só
- kiskanálnyi egész bors
- kiskanálnyi borókabogyó
- 5 szem szegfűszeg
Így készül:
Alapos mosás után a libanyakakat egy fazék vízben feltesszük főni. Amikor elkezd forrni, kicsit visszaveszünk a hőből és forraljuk kb 5 percig, majd kiszedjük a vízből, a főzővizét kiöntjük – én ilyenkor a húst is le szoktam öblíteni, hogy ne maradjon rajta kicsapódott fehérje – majd egy tiszta fazékban, tiszta vízzel újra feltesszük főni. A főzővizet megsózzuk, egész borssal, borókabogyóval és szegfűszeggel ízesítjük. A borókabogyókat egy széles pengéjű kés lapjával érdemes szétlapítani, így könnyebben kifő az isteni íze. Első forralás után lehabozzuk a levest, de általában erre már nincs szükség az előfőzés után. A lángot visszavesszük és lassú tűzön kb. 30 percig főzzük a nyakakat. Ekkor hozzáadjuk a megtisztított zöldségeket és nagyon lassú tűzön, épphogy gyöngyözzön, kb 2 óra alatt az egészet készre főzzük. Tálalás előtt kiszedjük a zöldségeket és a húst, a levest pedig sűrű szűrőn átszűrjük. Külön kifőzött cérnametélttel tálaljuk.
Ezzel a módszerrel igazi, finom, áttetsző, falusias húslevest kapunk, mely mentes mindenféle adalékanyagtól, hiszen nem raktunk bele külön ételízesítőt, leveskockát és egyéb varázsszereket. És az íze: mennyei!
Márton – napi sült liba párolt lila káposztával és hagymás törtburgonyával
Hozzávalók:
- 1 egész liba
- só
- bors
- kakukkfű
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 fej lila káposzta
- 1 kg burgonya
- 4 fej hagyma
Így készül:
A libát előző este előkészítjük: alaposan megtisztítjuk a tollmaradékoktól és jól megmossuk. Kívül belül bedörzsöljük sóval, őrölt borssal és kakukkfűvel, majd a gerincével lefelé egy tepsibe fektetjük. 1 evőkanálnyi libazsírt tehetünk alá, hogy ne süljön majd le. A fokhagymát apróra vágjuk és a libánk hasüregébe tesszük. Alufóliával lefedjük. Így elkőkészítve betesszük a hűtőbe (remélhetőleg befér).
Másnap reggel a sütőt előmelegítjük és az előkészített libánkat ahogy van, fóliával együtt beteszzük a sütőbe. 250 C fokon, kb. 3 óráig sütjük, de ez az idő nagyban függ a liba méretétől. A sütési idő utolsó 10 percében levesszük róla a fóliát és meglocsoljuk a saját, kisült zsírjával.
A törtburgonyához a burgonyát meghámozzuk és sós vízben puhára főzzük, majd leöntjük róla a vizet és burgonya törővel összetörjük. A hagymákat apró kockákra vágjuk és kevés libazsíron – ezt akár a sütőben lévő libánk alól is kilophatjuk – aranybarnára pároljuk, a törtburgonyával összekeverjük, ha kell még sózzuk.
A párolt káposztához a lila káposztát megmossuk, négyfelé vágjuk, torzsáját eltávolítjuk és vékony csíkokra metéljük. 1 evőkanálnyi olajon, kb, fél dl víz hozzáadásával puhára pároljuk, közben ízesítjük sóval és kevés borssal.
Ne felejtsük el megnézni a liba mellcsontját! 🙂 Az én libámé fehér volt, ergó havas lesz a telünk! De jó! Már várom!
Jó étvágyat kívánok!
Tárkonyos-citromos burgonyaleves
Mielőtt azt gondolnánk, hogy a krumplilevest már nem lehet tovább cifrázni, íme itt a bizonyíték, hogy dehogynem! A tárkonyos-citromos-tejfölös verzió rendkívül üdítően hat, már-már ünnepi magasságokba emelve ezt a nagyon is hétköznapi étket.
Hozzávalók:
- 2 fej hagyma
- kevéske olívaolaj
- 60 dkg burgonya
- szárított tárkony
- só
- 1 db leveskocka
- 1-2 babérlevél
- 1 szál vékony cserkészkolbász
- 3 evőkanálnyi tejföl
- 1 citrom lereszelt héja
A hagymát apróra vágjuk és kevés olajon megdinszteljük. A burgonyát meghámozzuk és kis kockákra vágjuk, rátesszük a hagymára, ízesítjük sóval, tárkonnyal, mellé teszünk 1-2 babérlevelet és felöntjük annyi vízzel, amennyi jól ellepi. Beledobjuk a leveskockát, majd a felkarikázott cserkészkolbászt is. Takaréklángon addig főzzük, míg a burgonya megpuhul, ekkor a levesből elveszünk egy merőkanálnyi levet, ebben elkeverjük a tejfölt és a leveshez adjuk. Az egészet még egyszer felforraljuk, közben belereszeljük egy citrom héját is.
Citromkarikával tálaljuk, így ízlés szerint tovább savanyítható.
Jó étvágyat kívánok!
Savanyú káposzta leves, isteni húsgombócokkal
Ez egy nagyon tápláló, finom leves, amihez a húsgombócokat már jó előre el lehet készíteni és felhasználásig lefagyasztva tárolni. Időnként rám jön a “húsgombóc-láz”, ilyenkor rengeteg darált húsból, ipari mennyiségű húsgombócot készítek, többféle fűszerezéssel, többféle méretben. Ezeket tálcára rendezve lefagyasztom, (ha megfagytak, mehetnek a zacskókba) nagyon változatos, finom ételek készíthetők belőlük – mehetnek levesekbe, készülhet melléjük sajtmártás, paradicsomszósz, parajmártás stb. A variációk száma végtelen 🙂
Hozzávalók a húsgombócokhoz:
- 40 dkg darált sertéshús
- 3 evőkanálnyi rizs
- só
- bors
- zöldpetrezselyem
- 1 gerezd fokhagyma
- fűszerpaprika
- 1 db tojás
Hozzávalók a leveshez:
- 40 dkg savanyú káposzta
- 1 db petrezselyem gyökér
- 1 kis darabka zellergumó
- 1 evőkanálnyi sertészsír
- 1 evőkanálnyi liszt
- fűszerpaprika
- 2 db babérlevél
- 1 db leveskocka
- 1 dl tejföl
Először a húsgombócokat készítjük el: a rizst leforrázzuk és állni hagyjuk, ezalatt a darált sertéshúst összekeverjük a fűszerekkel, belereszeljük a fokhagymát és hozzáadjuk az apróra vágott zöldpetrezselymet. Végül jól összedolgozzuk a rizzsel és a tojással. Kisebb dió méretű gombócokat készítünk belőle, majd azokat egy tálcára téve a hűtőbe tesszük.
A leveshez megtisztítjuk és apró kockákra vágjuk a zellert és a gyökeret, majd a káposztával együtt kevés vizet aláöntve megpároljuk. Én nem szoktam átmosni a káposztát, de ha nagyon sósnak vagy túl savanyúnak találjuk, mossuk át! Szálasan is hagyhatjuk, de én a levesbe mindig összevágom, könnyebb vele úgy dolgozni.
A levest vízzel felöntjük, fűszerezzük és ha forr, szépen bele tesszük a húsgombócokat is. Az egészet összeforraljuk, majd a zsíron a liszttel könnyű rántást készítünk, hideg vízzel felöntjük és a leveshez adjuk. Ha már minden zöldség és a húsgombócok is puhára főttek, a leveshez keverünk 1 dl tejfölt, és készre forraljuk.
Jó étvágyat kívánok!
Tejszínes hagymaleves sült hagymával, krutonnal
Mi kell hozzá?
- 4 nagy fej hagyma
- 2 dl tejszín
- 1 db leveskocka
- só
- bors
- 1 evőkanálnyi mustár
A krutonhoz:
- 2 db zsemle
- olívaolaj
- reszelt sajt
A sült hagymakarikákhoz:
- 2 fej hagyma
- 2 evőkanálnyi liszt
- olaj a sütéshez
Így készül:
A hagymákat megtisztítjuk, felkarikázzuk és fedő alatt, kevés olajon puhára pároljuk, majd a fedőt levéve picit meg is pirítjuk. Kevés vízzel felöntjük, hozzáadjuk a leveskockát és sóval, borssal, mustárral ízesítjük. Jól összeforraljuk, majd egy botmixerrel teljesen homogén állagúra mixeljük, ekkor hígíthatjuk még vízzel, majd a tejszínnel készre forraljuk.
A krutonhoz a zsemléket felszeleteljük, tepsibe fektetjük, olívaolajjal meglocsoljuk és kissé megpirítjuk, megszórjuk reszelt sajttal, majd a sütőbe visszatéve pár perc alatt készre sütjük.
A sült hagymához a hagymákat felkarikázzuk, a karikákat szétszedjük, lisztben átforgatjuk, majd bő, forró olajban kisütjük.
Jó étvágyat kívánok!
Tavaszi mézes zöldségleves a hideg napokra
Ez egy igazi “gyógyleves” 🙂
Mi kell hozzá?
- 2 evőkanálnyi olívaolaj
- 1 nagy fej hagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- 2 db sárgarépa
- 1 db petrezselyemgyökér
- 2 db burgonya
- 1 maréknyi zöldborsó (mirelit)
- 1 kis darabka zellergumó
- 1 kis darabka gyömbérgyökér
- 2 ágacska zellerlevél
- 1 evőkanálnyi aprított zöldpetrezselyem
- 2 db leveskocka
- só
- őrölt bors
- 2 evőkanálnyi kiskocka tészta levesbetétnek
- 2 evőkanálnyi méz
Így készül:
Az olívaolajon üvegesre pároljuk az apróra vágyott hagymát, majd rádobjuk a megtisztított, felkockázott zöldségeket és a zöldborsót. A fokhagymagerezdeket és a gyömbérgyökeret egészben tesszük a levesbe. Ízesítjük sóval, borssal, zöldpetrezselyemmel, zellerlevéllel, majd felöntjük annyi vízzel amennyi ellepi, hozzáadjuk a leveskockákat és összeforraljuk. Belefőzzük a tésztát, majd a tűzről levéve kicsit hűlni hagyjuk, végül tálalás előtt a levesbe keverünk még 2 evőkanálnyi mézet. Ettől az étel nem lesz “mézízű”, csak kap egy nagyon finom plusz ízt. Érdemes kipróbálni!
Jó étvágyat kívánok!
Rozmaringos burgonyaleves zellerchipsszel
Hozzávalók:
- 50 dkg burgonya
- 1 nagy fej hagyma
- 2 db babérlevél
- 1 kiskanálnyi szárított, aprított rozmaring
- só
- bors
- 1 db zöldségleves kocka
- kis darabka zeller + 1 egész zellergumó a chipshez
- 1 evőkanálnyi aprított zöldpetrezselyem
- 2 evőkanálnyi tejföl
A hagymát apróra vágjuk és kevés zsiradékon aranysárgára pirítjuk. Rátesszük a meghámozott, felkockázott burgonyát és felöntjük annyi vízzel, amennyi épp ellepi. Fűszerezzük sóval, borssal, rozmaringgal, babérlevéllel, hozzáadjuk a leveskockát, az apróra vágott zellert és a zöldpetrezselymet, mindezt puhára főzzük. 1 merőkanálnyi forró levessel kikeverjük a tejfölt, a többi leveshez öntjük és készre főzzük. A zellerchipshez a zellert meghámozzuk, gyufaszál vékonyságú hasábokra vágjuk és bő, forró olajban ropogósra sütjük.
Jó étvágyat kívánok!
Sajtkrémleves tortilla chips-el
Sajtkrémleves – kolesz verzió. Isteni!
Hozzávalók:
- 1 doboz natúr Medve sajt
- 10 dkg Trappista sajt
- 6 dkg Pannónia sajt
- 5 dkg vaj (nem margarin!)
- 1 dl tejszín
- 8 dl víz
- 1 db leveskocka
- pár szem tortilla chips a tetejére
- kevés reszelt füstölt sajt szintén a tetejére
Mesterfogás helyett a háromszög alakú Medvesajttal is elkészíthető, az ízén nem változtat. A vajat egy fazékba tesszük, és a füstölt sajt kivételével az összes sajtot ráreszeljük, morzsoljuk. Felöntjük kb. fél liter vízzel, beledobjuk a leveskockát és az egészet összeforraljuk. Ezalatt a sajtok szépen felolvadnak, ha mégis kicsit darabos marad egy botmixerrel segíthetünk a dolgon. Nem kell sokáig főzni, az első rottyanás után hozzáöntjük a tejszínt és a maradék 3 dl vizet, újra felforraljuk és már merhetjük is a tányérokba. Reszelt füstölt sajttal és tortilla chips-el tálaljuk.
Más sajtokkal is elkészíthető, de nagyon fontos, hogy csak jó minőségű sajtot vásároljunk, mert a gagyi műanyag “sajtkészítmények” nem fognak jól felolvadni a vízben. Nem is beszélve az egészségkárosító hatásukról!
Kevés ennél egyszerűbb leves van. Jó étvágyat kívánok!
Tejszínes sütőtökleves
Nagyon könnyen elkészíthető, tápláló, finom krémleves.
Mi kell hozzá?
- 1 db sütőtök
- 3 dl víz
- 1 gerezd fokhagyma
- kiskanálnyi rozmaring
- 3 dl tejszín
- a tetejére reszelt sajt, pirított bacon, tökmagolaj
Így készül:
A tököt szétvágjuk, kimagvaljuk, húsát bevagdossuk és a vágásokba vékonyra szeletelt fokhagymát nyomkodunk, tetejét rozmaringgal megszórjuk és a sütőben puhára sütjük. A megsült tök húsát kanállal egy fazékba szedjük, ráöntjük a vizet, botmixerrel pürésítjük, majd a tejszínt is hozzá öntve össze forraljuk. Kicsit még ízesíthetjük rozmaringgal vagy sóval. Én van úgy, hogy egy leveskockát is dobok bele, vagy belefőzök egy szál lestyánt, ez ízlés dolga. Pirított baconnel, reszelt sajttal, pár csepp tökmagolajjal tálaljuk.
Jó étvágyat kívánok!
Én legjobban ezt a fajta sütőtököt szeretem . Fantasztikusan finom, édes ízű, a húsa sütés után is vastag marad és teljesen homogén, nem húz rostokat. Nagyon jó vele dolgozni!